MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zajęcia plastyczne dla dzieci - dlaczego są tak ważne?

2022-08-02
Zajęcia plastyczne dla dzieci - dlaczego są tak ważne?

Zajęcia plastyczne są niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Zapewniają zdobycie umiejętności manualnych, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, a także pozwalają odkryć artystyczne zacięcie malucha. Chcesz zgłębić wiedzę na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł!

Czego uczą zajęcia plastyczne?

Działalność plastyczna oraz konstrukcyjna jest bardzo ważnym elementem w edukacji dzieci. Wiele osób traktuje takie zajęcia manualne z przymrużeniem oka i pozwala pociechom je omijać. To duży błąd! Twórcza praca to świetna zabawa, która przynosi zadowolenie i satysfakcję, a to nie jedyne jej zalety! Poprzez różnego rodzaju artystyczną działalność maluchy mogą wyrazić siebie. Nie bez powodu nawet psychologowie wykorzystują rysunki, jako jeden z elementów diagnostycznych. Prosty obrazek rodziny, stworzony przez dziecko, może wskazać deficyty, problemy lub radości. Dodatkowo maluchy tworząc coś własnoręcznie, mają ogromną satysfakcję, ponieważ doprowadzają coś od początku do końca, a w dodatku mogą podarować takie dzieło rodzicom, wujkom czy dziadkom! Zajęcia plastyczne mają też duży wpływ na ogólny rozwój młodego człowieka. Tworząc, dziecko poznaje różne barwy, struktury, kształty i formy. Nie ma lepszego sposobu na poznanie świata niż przez dotykanie, wąchanie i oglądanie! Warto też wspomnieć, że dzięki działalności plastycznej można pobudzić dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, a także zachęcić maluchy do prac grupowych.

Jak wspierać dziecko, które lubi plastykę?

Jeżeli Twoje dziecko, chętnie uczestniczy w zajęciach plastycznych, warto zachęcać go do tego i dopingować. Co więcej, wspierający rodzic powinien także pozwalać na ujście jego kreatywności w domu. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, spróbuj popracować z pociechą, nauczyć się czegoś od niej oraz oddać jej ster. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na jej pewność siebie i samopoczucie. Pamiętaj także, aby nigdy nie krytykować prac małych twórców, gdyż to może zablokować ich dalszą chęć działania, a co za tym idzie, zrezygnują z pasji i być może utracą, coś, co w przyszłości mogłoby zaowocować wyjątkową karierą.

Plastyka w szkole - czy ta lekcja ma sens?

Warto też pamiętać o plastyce w szkole. Jest to bardzo potrzebna lekcja, która stanowi istotny przerywnik, pomiędzy wszystkimi przedmiotami, na których trzeba się skupić i myśleć w określony sposób, takich jak język polski czy matematyka. Dodatkowo zajęcia tego typu są często tymi, na których klasy się integrują, szczególnie jeśli nauczyciel zachęca dzieci do pracy zespołowej. Oczywiście może się zdarzyć tak, że Twoja pociecha nie będzie przepadała za pracami plastycznymi. Wtedy nie ma sensu zmuszać jej usilnie do działań twórczych także poza szkołą. Mimo to powinna aktywnie uczestniczyć w pracy na lekcji, bo pozytywnie wpłynie to na jej rozwój i relacje rówieśnicze. Przejdźmy więc od tego, jakie artykuły plastyczne trzeba zapewnić dziecku, aby mogło zacząć działać.

Przybory plastyczne i papiernicze potrzebne podczas zajęć z plastyki

Twoje dziecko uczęszcza na razie jedynie na zajęcia w szkole? Mimo to z pewnością będzie potrzebowało sporo przyborów, które pozwolą mu dać ujście kreatywnym pomysłom. Podstawowe artykuły plastyczne do szkoły to:

Posiadając takie wyposażenie, Twoje dziecko bez trudu zacznie tworzyć swoje pierwsze dzieła i kto wie, być może później zdecyduje się pójść o krok dalej.

Artykuły plastyczne dla małych artystów

Masz w domu małego artystę, który już dawno przeszedł przez etap rysowania ołówkiem czy lepienia z plasteliny? A może Twoje dziecko jest już ukierunkowane na konkretny rodzaj prac plastycznych? Musisz przygotować się na skompletowanie nieco bardziej zaawansowanej wyprawki. Artykuły papiernicze i plastyczne to nie tylko klasyczny blok rysunkowy i kredki. To znacznie więcej! Twoje dziecko może potrzebować, np.:

Wszystko zależy od tego, czym zdecyduje się ostatecznie zająć. Dobrym pomysłem jest także zaglądanie w sklepach papierniczych na dział o nazwie rękodzieło, w którym można znaleźć naprawdę ciekawe artykuły! Pamiętaj, aby wyposażać swojego malucha w odpowiednie przybory, gdyż te, które nie będą spełniały wymogów, mogą go tylko zrazić do działania. Np. słabej jakości farby nie będą zostawiać odpowiednio intensywnego koloru lub będą spływać z płótna, a to z pewnością będzie frustrujące dla małego twórcy. Warto też zachęcać dziecko, aby prosiło o artykuły plastyczne na prezent, np. od Św. Mikołaja, szczególnie jeśli marzy o czymś z wysokiej półki.

Jak więc widzisz, zajęcia plastyczne są niezwykle ważne w rozwoju. Jeśli chcesz zapewnić swojemu maluchowi najlepsze artykuły plastyczne dla dzieci lub po prostu potrzebujesz wyposażyć go w artykuły szkolne, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu.

Polecane

Ołówek Koh i Noor 3400m z wielokolorowym wkładem Aristochrom

Ołówek Koh i Noor 3400m z wielokolorowym wkładem Aristochrom

2,55 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 2,73 zł/1szt.Cena regularna 2,60 zł brutto/1szt.
pixel