MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przybory pomocne do szybkiej nauki matematyki

2022-08-19
Przybory pomocne do szybkiej nauki matematyki

Matematyka przysparza trudności wielu osobom. Niezależnie czy jest to dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej, licealista czy student, przedmiot ten bywa naprawdę uciążliwy. Jak ułatwić sobie naukę matematyki i z jakich przyborów do nauki korzystać? Sprawdź nasze tricki!

Algorytm nauki matematyki - jak działa nasz mózg?

Nasz mózg działa najlepiej wtedy, kiedy wszystkie zmysły są zaangażowane. Jeśli coś jednocześnie usłyszysz, zobaczysz, a potem powiesz, z pewnością znacznie lepiej zapamiętasz dany mechanizm, niż wtedy gdy przeanalizujesz dane zadanie tylko w myślach. To właśnie dlatego, że często w szkołach nie ma czasu na to, aby dzieci oprócz wysłuchania nauczyciela, miały okazję także przećwiczyć całość pod jego okiem, włącznie z zapisaniem danego równania, matematyka wydaje się niezrozumiała. Podczas nauki tego przedmiotu angażujemy bowiem głównie zmysł wzroku, gdyż skupiamy się na rozwiązaniu zadań w myślach. Wielu osobom wydaje się, że czytanie „po cichu” zda egzamin, jednak nie zawsze tak jest! Jeśli masz problemy z obliczeniami, spróbuj wykorzystać inne metody edukacji, które pozwolą Ci połączyć różne zmysły ze sobą. Czytaj zadania na głos, słuchaj tłumaczenia innej osoby, a także odręcznie zapisuj całe działanie. Z pewnością przydatne będą także nagrania wideo, jeśli nie masz obok siebie nikogo, kto mógłby Ci pokazać sposób rozwiązania. Algorytm nauki matematyki powinien zamknąć się w trzech krokach: czytanie treści zadania i próba rozwiązania, obejrzenie wideo, na którym ktoś je rozwiązuje oraz tłumaczy cały proces i na koniec samodzielne, pisemne rozwiązanie działania.

Pomoce szkolne dla opornych matematyków

Oczywiście istnieją także różnego rodzaju pomoce szkolne dla osób, którym trudno jest zrozumieć matematyczne równania. W przypadku małych dzieci warto wrócić do korzeni i wyposażyć je w najzwyklejsze liczydło. Dlaczego? Ponieważ ono także łączy ruch (przesuwanie koralików) z mową oraz wzrokiem. W przypadku starszych dzieci przydadzą się np. artykuły szkolne, takie jak fiszki z tabliczką mnożenia czy zbiory zadań, które mogą wykonywać poza tymi z podręczników. Dobrą opcją są także różnego rodzaju gry matematyczne, które łączą zabawę z nauką. Dzięki temu dziecko nie czuje, że wypełnia jakieś obowiązki, a po prostu miło spędza czas z opiekunem czy kolegą, przy okazji łapiąc pewne schematy. Ciekawym pomysłem są również programy multimedialne. Wiele dzieci codziennie korzysta z komputera codziennie, dlaczego by nie połączyć tego z nauką? Starsze pociechy, z pewnością docenią takie przybory do matematyki jak piramida matematyczna, która pomaga poznać podstawy techniki rachunkowej czy zestaw kart na bazie magicznego trójkąta.

Przybory matematyczne dla szkół

Warto też pamiętać, że matematyka to nie tylko obliczenia, ale kreślenie różnych figur. Każda szkoła powinna być wyposażona w przybory do nauki geometrii, takie jak ekierki, linijki, kątomierze czy cyrkle. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby nauczyciel małą, piętnastocentymetrową linijką próbował narysować na tablicy trójkąt. Musi mieć do tego odpowiednio przystosowane pomoce szkolne, które stworzono do pisania po tablicach kredowych oraz tych na pisaki (w zależności od potrzeb). Każda szkoła powinna posiadać pełen zestaw przyborów tego typu we wszystkich salach, w których prowadzone są lekcje matematyki. Nie chodzi tu tylko o wygodę nauczycieli, ale także o to, aby uczniowie mogli bez trudu rozwiązywać zadania na forum. Inne przybory matematyczne dla szkół, jakie warto zapewnić, to różnego rodzaju gry, które będą przerywnikiem dla tradycyjnych lekcji oraz plansze informacje, dzięki którym dzieci zostaną stale otoczone wzorami, a co za tym idzie, zaczną je zapamiętywać.

Geometria wykreślna - przybory szkolne, które musi mieć każdy uczeń

Oczywiście przybory do nauki geometrii są także potrzebne każdemu uczniowi, aby mógł z powodzeniem narysować figury w swoim zeszycie, podręczniku czy na sprawdzianie. Niezbędne są rzecz jasna produkty papiernicze, a więc zeszyt w kratkę lub czysty, ale to nie wszystko! Jakie dodatkowe artykuły szkolne muszą znaleźć się w każdym plecaku?

  1. Cyrkiel – przydatny dzieciom od czwartej klasy szkoły podstawowej. Umożliwia on kreślenie okręgów oraz odmierzanie odcinków. Może być plastikowy lub metalowy, a także z rysikiem albo taki, w który można włożyć własny ołówek.
  2. Linijka oraz ekierka – bez nich dziecko nie będzie w stanie zaznaczyć linii, kreślić prostych ani tworzyć figur geometrycznych.
  3. Kątomierz – służy do mierzenia kątów i jest niezbędny przy nauce geometrii.
  4. Ołówek i temperówka – dobrze naostrzony ołówek to połowa sukcesu przy kreśleniu figur.
  5. Gumka do ścierania – to podstawowe akcesorium ucznia, gdyż zapewnia mu spokój w razie pomyłki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci stworzyć kompletną listę artykułów do nauki matematyki oraz podpowiedział Ci jak uczyć się szybko i skutecznie. Powodzenia!

Polecane

pixel