MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Numeratory – rodzaje, sposób działania, zastosowanie, dodatkowe funkcje

2023-08-07
Numeratory – rodzaje, sposób działania, zastosowanie, dodatkowe funkcje

Numerator to urządzenie niezbędne w sprawnym funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w firmach logistycznych oraz produkcyjnych, w których codziennie pracownicy mają do czynienia z dziesiątkami dokumentów, i gdzie kluczowa jest także odpowiednia numeracja ich stron. Numeratory do nabijania numerów są również niezbędne, wszędzie tam, gdzie liczy się czas obsługi dokumentów. Dlatego też tego typu czynność musi być właściwie zautomatyzowana.  

Numerator automatyczny i ręczny

Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje numeratorów pod względem sposobu ich działania. Są to numeratory ręczne oraz automatyczne. W przypadku najczęściej wykorzystywanych obecnie numeratorów automatycznych ich działanie polega na obróceniu płytki z określoną cyfrą poprzez nacisk znajdującej się wewnątrz urządzenia sprężyny (pozwala to na wykonanie odpowiedniego odbicia). Po każdej odbitce, czcionka automatycznie się zmienia (numerator ręczny wymaga manualnej zmiany sekwencji cyfr).  

  • numerator automatyczny – urządzenie wyposażone w mechanizm, który automatycznie zmienia kolejność cyfr
  • numerator ręczny - urządzenie posiadające mechanizm, który umożliwia ręczne ustawienie cyfr  

Schemat działania numeratorów automatycznych czy pieczątek z datownikiem jest w zasadzie bardzo podobny do tego, który wykorzystuje numerator samotuszujący.   

Numerator automatyczny pozwala więc na kolejne i ciągłe znakowanie dokumentów w sposób autonomiczny, czyli bez konieczności każdorazowej ingerencji użytkownika w sekwencję cyfr. W jego przypadku każda kolejna odbita liczba będzie o 1 numer wyższa od poprzedniej (chyba, że wybrana zostanie inna konfiguracja, np. 1,1; 2,2; 3,3 itp.). Użytkownik może również skorzystać z opcji wyłączenia jednego z pól numeratora. Numeratory automatyczne oferowane są jako modele 6-cyfrowe (najpopularniejsze), a także na przykład 9-czy nawet 13-cyfrowe.    

numerator

 

Wybierając numerator ręczny czy automatyczny warto wziąć pod uwagę jego częstotliwość użytkowania. Urządzenie, które będzie codziennie używane przez wiele godzin, powinno mieć funkcjonalny i przede wszystkim wygodny uchwyt wykonany z dobrej jakości materiałów. Tylko taki model umożliwi komfortową pracę przez wiele godzin.  

Numerator – gdzie się sprawdzi?

Numerator to urządzenie o szerokim zastosowaniu. Stosuje się go przede wszystkim w biurach do oznaczania dokumentów (np. faktur, umów itp.), a także do numerowania dokumentów wielostronicowych. Numerator samotuszujący jest niezastąpiony w księgowości do archiwizacji dokumentów ścisłego zarachowania. Można go wykorzystywać także do znakowania biletów, kart gwarancyjnych czy numerowania stron.

pixel