MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niezbędniki w biurowej kuchni: co powinno się w niej znaleźć?

2022-10-17
Niezbędniki w biurowej kuchni: co powinno się w niej znaleźć?

Zaprojektowanie wygodnej i jednocześnie funkcjonalnej kuchni w biurze nie należy do łatwych zadań. Musi ona pasować swoim designem do pozostałych pomieszczeń, spełniając również swoją podstawową funkcję. Sprawdź, w jakie meble warto zainwestować, aby zadbać o wygodę pracowników i w jaki sprzęt kuchenny się wyposażyć, aby przestrzeń ta był także praktyczna i funkcjonalna!

Kuchnia w biurze — miejsce posiłków i nieformalnych spotkań

Biurowa kuchnia to coś więcej niż tylko ergonomiczna przestrzeń pozwalająca na przygotowanie kawy, śniadania, czy nawet obiadu. To przede wszystkim miejsce sprzyjające budowaniu bliższych relacji oraz zacieśnianiu się więzi pomiędzy pracownikami. Kuchnia w biurze pozwala również na rozładowanie stresu, dzielenie się pomysłami i uwagami dotyczącymi bieżących spraw w firmie, co w ogromnym stopniu przekłada się na wydajność i efektywność pracy.

Dzieje się tak, ponieważ nieformalna atmosfera kuchni przełamuje stres związany z publicznymi przemówieniami i ośmiela pracowników do podzielenia się na forum swoimi opiniami. Kuchnia w biurze dla pracowników stanowi zatem swego rodzaju azyl i bezpieczną strefę, w której żadna opinia, czy pogląd nie będą krytykowane.

Biurowa kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna. Ergonomiczne, miękkie meble sprzyjać będą wypoczynkowi i wprowadzą pracowników w dobry nastrój. Oczywiście niezbędne będzie również odpowiednie, kuchenne wyposażenie biura. Podstawę stanowi dobrej jakości sprzęt AGD, który wytrzyma codzienną intensywną pracę. Warto przemyśleć zakup czajnika umożliwiającego zaparzenie herbaty bądź ziół, ekspresu do kawy, lodówki, czy mikrofalówki, które pozwolą pracownikom, choć odrobinę poczuć się podczas przerwy jak u siebie w domu. Sporą popularnością cieszy się również zautomatyzowane wyposażenie biura jak m.in. światło i kosze na śmieci z czujnikami ruchu.

Kuchnia w biurze: jak ją urządzić?

Dobrze wyposażone biuro to przede wszystkim takie, które nie tylko oferuje swoim pracownikom wygodne biurka, krzesła i praktyczne akcesoria biurowe, ale również takie, które udostępnia im przestrzeń, pozwalającą na odpoczynek. Wygląd i wyposażenie kuchni biurowej powinno być przede wszystkim nastawione na potrzeby pracowników. Coraz popularniejszym pomysłem staje się aranżacja pomieszczenia zgonie z życzeniami pracowników, np. na podstawie przeprowadzonego między nimi głosowania. Mimo iż przepisy regulują podstawowy zakres wyposażenia kuchni, jej ostateczny design zależy w największym stopniu od ilości wolnej przestrzeni, a także dostępnego budżetu.

Biurowa kuchnia, nawet ta niewielka musi być jednak dobrze przemyślana, aby móc pomieścić w jednym czasie wszystkich pracowników, np. jeśli cała załoga pracuje na jedną zmianę. Aby zapobiec niepotrzebnemu zamieszaniu, warto podzielić ją na kilka stref funkcyjnych, umożliwiających wykonywanie różnych czynności. Dzięki takim podziałom unikniemy niepotrzebnego tłoku, a każdy pracownik będzie miał do dyspozycji artykuły kuchenne, których w danym momencie będzie potrzebował. Wyróżnić możemy:

  1. Strefę zapasów i przechowywania - najczęściej to właśnie w niej znajdziemy lodówkę, zgrzewki z wodą lub dystrybutor.
  2. Strefę przygotowywania i gotowania - funkcyjna strefa, w której znajdziemy małe AGD oraz kuchenne akcesoria.
  3. Strefę konsumpcji - wyposażona w wygodne meble ułatwia relaks i odpoczynek podczas przerwy.
  4. Strefę zmywania - może znajdować się w niej zlew lub zmywarka.

Jakie wyposażenie musi znaleźć się w kuchni biurowej?

Przede wszystkim warto pamiętać, że artykuły w biurowej kuchni będą używane stosunkowo często, zatem o wiele lepszym wyborem będzie inwestycja w wysokiej jakości wyposażenie, najlepiej renomowanych marek. Ciągła wymiana sprzętów na nowe nie tylko w ogólnym rozrachunku przyczyni się do wygenerowania znacznie wyższych kosztów, ale również wpłynie negatywnie na nasze środowisko, tworząc całe sterty niepotrzebnych elektrośmieci. Biurowe przybory kuchenne muszą być także bezpieczne w użytkowaniu i proste w obsłudze.

Strefa przygotowywania posiłków

Poza sprzętem elektronicznym strefa przygotowywania posiłków powinna być wyposażona również w odpowiednio duży, dostosowany do liczby pracowników blat roboczy oraz niezbędne akcesoria. Podstawę stanowić będzie komplet noży, pojemniki na takie artykuły spożywcze jak cukier, kawa ziarnista czy herbata owocowa, pieprzniczka, solniczka, słodkie i słone przekąski, a także komplet zastawy stołowej, szklanek i sztućców.

Jeśli chodzi natomiast o sam design, cieszącym się coraz większą popularnością trendem jest zadbanie o przytulną, wręcz domową atmosferę. Warto zatem zdecydować się na otwarte przestrzenie, w których aneks kuchenny łączyć będzie się z wygodnymi i ergonomicznymi meblami.

Ciepłe i zimne napoje dla pracowników i klientów

Oczywiście absolutnym must have każdej biurowej kuchni jest dobrej jakości ekspres do kawy. Niezmiennie, kawa stanowi jeden z najpopularniejszych napojów pitnych w godzinach pracy, dodatkowo pobudza i wpływa pozytywnie na sprawność umysłową, w tym koncentrację. Warto zainwestować w modele automatyczne, które działają za pomocą ustalonego odgórnie programu, optymalizującego proces parzenia.

Ponieważ podstawą prawidłowej pracy naszego organizmu jest odpowiednie nawodnienie, nie można zapomnieć również o dystrybutorach! Najnowsze modele umożliwiają ustalenie temperatury, umożliwiając pracownikom także ochłodzenie się w upalne dni.

Kuchnia w biurze jest pomieszczeniem o wiele ważniejszym i potrzebnym niż mogłoby się wydawać. Dzięki niej pracownicy mogą na chwilkę odetchnąć, zrelaksować się i zregenerować, a także dzielić się ważnymi pomysłami, doświadczeniem i spostrzeżeniami, co wpłynie pozytywnie na działanie całej firmy!

Polecane

pixel