MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki papier do drukarki wybrać? - rodzaje i parametry

2022-03-18
Jaki papier do drukarki wybrać? - rodzaje i parametry

Większość z nas kupując papier do drukarki, zupełnie nie zastanawia się nad tym, jaki wybrać. Sięgamy po prostu po pierwszy, jaki wyświetli nam się w sklepie. W końcu to tylko kartka papieru, na której ma znaleźć się druk. Czy ma to znaczenie, jaki papier zostanie tutaj zastosowany? Okazuje się, że jeden drugiemu nie zawsze jest równy, dlatego też odpowiednie jego parametry, a tym samym i rodzaj ma ogromne znaczenie i na to jak najbardziej należy zwrócić uwagę.

Papier do drukarki - czyli jakie parametry są ważne?

Istnieje kilka niezwykle istotnych parametrów, na jakie powinno zwrócić się uwagę, chcąc kupić dobrej jakości papier. Po pierwsze, jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście gramatura. Jest to wartość, która informuje nas o tym, jaka jest waga jednego arkusza papieru. Wyraża się ją w gramach na metr kwadratowy. Im ta gramatura jest wyższa, tym taki papier jest bardziej sztywny, zdecydowanie grubszy i cięższy. Sięgając po odpowiedni, wiele zależy od tego, co chcemy na nim wydrukować. Na potrzeby dokumentów biurowych wystarczy zwykły, mający 80g/m2. Chcąc jednak wydrukować coś bardziej wymagającego, na przykład zaproszenie czy zawiadomienie, wówczas zdecydowanie lepszą opcją okaże się być gramatura 160 czy nawet 250g/m2. Po drugie, ważna jest grubość, a więc to, ile wynosi odległość między spodem a wierzchem. Klasyczne kartki do drukarki mają grubość 110 mikronów. Po trzecie, klasa papieru, a więc to, jaki ma on kolor. Często bowiem wydaje się, że papier jest po prostu biały, a okazuje się, że biel bieli nie jest wcale równa. Ten najbardziej biały, określony jest klasą A, następnie mamy opcję pośrednią, czyli wariant B i ekonomiczną, czyli opcję C.

Odpowiedni sklep papierniczy jest w stanie zaoferować różnorodne rodzaje papierów, w tym na przykład papier ksero, papier kancelaryjny, czy bardziej profesjonalny papier do dyplomów. Co jeszcze jest ważne? Na pewno istotne znaczenie ma format, który zazwyczaj wynosi A4, ale można także i zdecydować się na formaty o niestandardowych rozmiarach, jeśli istnieje taka potrzeba. I oczywiście ważną kwestią jest także nieprzeźroczystość, która zależy od struktury papieru i od ilości zastosowanych w nim włókien. I na końcu, warto także zwrócić uwagę na gładkość, która wpływa na jakość samego wydruku. Im kartka jest bardziej gładka, tym lepiej można odwzorować zarówno wszelkie kolory, kontrasty, jak również i detale.

Rodzaj drukarki a odpowiedni papier

Wybierając odpowiedni papier, bardzo duże znaczenie w tym wszystkim ma to, do jakiej drukarki ma on się sprawdzić. Bo choć oczywiście inny będzie papier ksero, inny papier fakturowany, czy też papier kancelaryjny, to jednak konkretny jego rodzaj uzależniony jest od samej drukarki.

Jeśli w grę wchodzi papier do drukarek igłowych, ten ma przede wszystkim widoczną boczną perforację, jak również i tak zwaną ciągłą składankową konstrukcję arkusza. Taki papier ma dwie warstwy, dzięki którym można jednocześnie wykonać zarówno wydruk samego oryginału, jak również i jego kopii. W przypadku drukarek atramentowych tutaj sprawdzi się klasyka, a więc papier o gramaturze od 80g/m2. Taki jednak papier nie sprawdzi się dobrze przy wydrukach dwustronnych, bowiem będzie on przebijał drugą stronę. Taki papier jest stosunkowo słaby, dlatego może się on zacinać. Istotne tutaj znaczenie ma na pewno dobra struktura, dzięki której tusz równomiernie się wchłania, a także i szybko schnie. I trzecie, drukarki laserowe, najlepiej łączą się z papierem o wysokiej gramaturze. Można wybrać specjalny do druku czarno - białego, jak również i do druku w kolorze. W przypadku tych drukarek sprawdzają się one znakomicie przy specyficznych wydrukach. Można tutaj zastosować papier ksero, można wybrać odpowiedni papier komputerowy, stosowne druki magazynowe czy bardzo pożądany papier fakturowany, należący do grupy papierów ozdobnych. Jedno jest pewne - nie ma papieru uniwersalnego, który sprawdzi się do wszystkiego. Jeśli chcemy otrzymać dobry druk, musimy wybrać dobry też do tego papier.

Papier na specjalne okazje

Choć większość z nas wykorzystuje tradycyjny biały papier, to jednak drukarnie czy firmy oferujące tego typu usługi, oferują zdecydowanie więcej ciekawych i co istotne bardziej profesjonalnych propozycji. Wśród papierów na specjalne okazje, wyróżnić można między innymi termosublimacyjny, dzięki któremu można drukować zdjęcia niczym z fotolabu, następnie papier artystyczny, który pozwala uzyskać wysoką jakość wydruku czy też papier termotransferowy, który pozwala przenieść projekt na przykład na koszulkę czy na inne akcesoria.

Mając drukarkę, wybór papieru jest elementem nadrzędnym. Kupując go jednak powinniśmy nieco bardziej skupić się na wyborze tego odpowiedniego. Wiadomo, iż na potrzeby domowe sprawdzi się zwykły i jednocześnie najtańszy papier, ale jeśli chcemy wydrukować pracę magisterską, stworzyć fotoalbum dla ukochanej osoby czy wydrukować wizytówki swojej działalności, wówczas już należy postawić na papier z wyższej półki, taki, który zapewni zdecydowanie wyższą jakość druku, niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania.

Polecane

pixel