MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ergonomia pracy przy biurku - 10 zasad, o których warto pamiętać

2022-04-20
Ergonomia pracy przy biurku - 10 zasad, o których warto pamiętać

Biurko to niezbędna przestrzeń dla każdego ucznia, studenta czy osoby pracującej przy komputerze. To jednak, jak będzie ono wyglądało i jakie wyposażenie biurowe wypełni nasze miejsce nauki i pracy, taka też będzie jego ergonomia. Każdy sklep z artykułami biurowymi jest w stanie zaoferować swoim klientom różnorodne produkty, dzięki którym ta właśnie ergonomia pracy może zostać zachowana, zapewniając użytkownikowi maksymalny komfort, wygodę i efektywność działań w takiej właśnie przestrzeni biurowej. Jakie są więc zasady, o których powinno się pamiętać, aby to miejsce spełniło swoje zadania?

Podstawowe zasady zdrowej pracy biurowej

Warto wziąć pod uwagę kilka nadrzędnych zasad, które stosowane zapewnią odpowiednie warunki do nauki i pracy absolutnie każdemu. Co stanowi więc element priorytetowy, jeśli w grę wchodzi wyposażenie biurowe? Co powinien zaoferować nam dobry sklep z artykułami biurowymi?

1. Dużo wolnego miejsca

Nie ma wątpliwości, iż jednym z najważniejszych elementów dobrze zaprojektowanej i wykonanej przestrzeni biurowej odgrywa dostatecznie duża ilość miejsca. Tylko w ten sposób można czuć się w takim miejscu dobrze, realizując przy tylko wszelkie zadania. Oczywiście wiadomo przy tym, iż inne będzie wyposażenie biurowe dla biura projektowego, inne dla agencji nieruchomości, jeszcze inne dla księgowego. Zawsze jednak przestrzeń należy dopasować do potrzeb i wymagań każdego odbiorcy.

2. Porządek w przestrzeni biurowej

Bez wątpienia bardzo ważną rolę odgrywa także i porządek, jaki należy zapewnić swojemu miejscu pracy. Im mniej na biurku rzeczy, tym z całą pewnością lepiej. Wpływa to bowiem i na samo wykonywanie zadań i na estetykę, która choć mogłoby się nie wydawać, ma ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia i codziennego komfortu.

3. Niezbędne akcesoria komputerowe

W każdym biurze, na pewno ogromne znaczenie odgrywają akcesoria komputerowe. Te pozwalają wykonywać osobie pracującej przy komputerze, zdecydowanie łatwiejszą pracę. Warto na pewno wyposażyć się tutaj w podpórkę pod nadgarstek, aby ochronić się przed zespołem cieśni nadgarstka. Warto kupić podkładkę pod mysz, adapter, etui czy na przykład torbę na laptopa, jeśli rodzaj stanowiska łączy w sobie pracę w biurze, a także pracę w terenie czy w domu. Wybierając więc akcesoria komputerowe, należy ich rodzaj dopasować do swoich potrzeb, tak aby otrzymać maksimum komfortu codziennej pracy.

4. Wygodny fotel do biurka

Następnym, bardzo istotnym elementem jest fotel do biura. W tym przypadku powinien być on w pełni dopasowany do biurka oraz do osoby, która będzie z niego korzystać. W każdym przypadku klient może mieć względem niego inne oczekiwania. Dla jednego liczy się materiał, z którego jest wykonany, dla kogoś innego podłokietniki, dla jeszcze kogoś innego wysokość czy kształt oparcia. Grunt to trafić na taki fotel, który sprawi, że siedzenie w nim będzie stanowiło absolutnie maksymalną wygodę wielogodzinnej pracy przy komputerze.

5. Podnóżek dla wygodnej pozycji

Dla zachowania wygodnej pozycji przy biurku, która wpływa przede wszystkim na zdrowy kręgosłup, istotne znaczenie ma ułożenie ciała. Oprócz wygodnego, dopasowanego do odbiorcy fotela, istotne znaczenie ma podnóżek. Ten powinien być tak dopasowany, by można było dzięki niemu uzyskać jak najlepszą pozycję przy komputerze. Odciąża on nogi, wpływa korzystnie na kręgosłup i chroni przed wadami postawy.

6. Mata pod krzesło

Istotne znaczenie odgrywa również mata pod krzesło, której to zadaniem jest zabezpieczenie podłogi przed zarysowaniami spowodowanymi kółkami od fotela. Wiadomo, iż każde odsunięcie czy przesunięcie się od i do biurka, wpływa niekorzystnie na wygląd podłogi. Taka mata pod krzesło działa w tym przypadku fenomenalnie i doskonale taką podłogę, szczególnie drewnianą chroni.

7. Podpórka pod plecy

Mając fotel biurowy, bardzo często trudno jest przyjąć odpowiednią pozycję, aby ta zapewniła maksimum wygody i komfortu. Taka podpórka pod plecy stanowi tutaj doskonały wybór, by w odpowiedni sposób usiąść i zapewnić kręgosłupowi pełną stabilność i odpowiednie podtrzymanie. W zależności od modelu fotela, dana podpórka pod plecy będzie mogła spełniać swoje zadania.

8. Odpowiednie oświetlenie

Niezbędną rolę odgrywa również dobre oświetlenie, które bez względu na porę dnia, musi w dostatecznie dobrym stopniu oświetlić konkretną przestrzeń. Jeśli na biurku nie ma wystarczającej ilości światła, psuje się wzrok, a to często niesie za sobą nieodwracalne już skutki.

9. Organizer na biurku

Bardzo dobrym wyborem w przypadku przestrzeni biurowej jest organizer na biurko, w którym to mogą znaleźć się wszelkie niezbędne akcesoria, które mają ogromne znaczenie dla codziennie wykonywanej pracy. U jednych sprawdzi się niewielki organizer na długopisy, u innych duży i pojemny organizer na inne różnorodne produkty do codziennego użytku.

10. Kosz na śmieci lub niszczarka do papieru obok biurka

Na koniec, duże znaczenie ma kosz na śmieci lub niszczarka do papieru, które to dla zapewnienia odpowiedniego porządku, jak najbardziej warto w swojej przestrzeni biurowej posiadać.

Zakupy w odpowiednim sklepie z artykułami biurowymi

Istotne znaczenie ma to, by wybrać odpowiedni sklep z artykułami biurowymi, taki, który będzie posiadał szeroki wachlarz produktów, atrakcyjne ceny i stosunkowo szybką wysyłkę. Najlepsze są sklepy online, bowiem bez wychodzenia z domu, można zakupić pełen asortyment produktów, jakie są niezbędne, by stworzyć własne, wymarzone i idealnie przystosowane do pracy biuro.

Własne biuro, czyli idealna przestrzeń do pracy

A jak taka idealna przestrzeń do pracy powinna wyglądać? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż dla każdej osoby pod tym słowem kryje się zupełnie coś innego. Na pewno warto zwrócić uwagę na powyższe 10 rad, a poza tym, istotne jest to, aby tworząc miejsce pracy, uwzględnić, co jest w niej ważne, co istotne, a co zbędne, tak, aby każdy najmniejszy detal i szczegół miały w tym wszystkim swoje znaczenie i odgrywał określone role.

Polecane

pixel