Dziurkacz biurowy – urządzenie niezbędne od pokoleń
Dziurkacz biurowy - geneza
Ręczne dziurkowanie dużej ilości kartek to bez wątpienia czasochłonna i żmudna praca. Można ją jednak o wiele bardziej przyspieszyć, wykorzystując w tym celu dziurkacz biurowy.
Dziurkacz do papieru wynalazł (według oficjalnych przekazów) Matthias Theel. Jednak to rozwiązanie narodziło się za sprawą niemieckiego przedsiębiorcy, Friedrich Soennecken (1848–1919), który opatentował pierwszy dziurkacz już w 1886 roku. Tak zwaną wersję konduktorską dziurkacza, służącą do ręcznego przebijania np. biletów, wymyślił z kolei Amerykanin, Benjamin Smith. Jemu również zawdzięczamy pojemnik na konfetti w dziurkaczu.
Współczesne dziurkacze do papieru to urządzenia działające na zasadzie dźwigni. Ich podstawowym zadaniem jest robienie otworów w kartkach papieru najczęściej w celu ich późniejszego umieszczenia w segregatorze A4. Wygodny w użyciu dziurkacz biurowy duży to idealne rozwiązanie do szybkiego i wydajnego archiwizowania dokumentów, które dodatkowo pomaga zachować porządek w biurze.
Dziurkacz na 100 kartek i więcej
Dzisiejsi producenci biurowych artykułów zapewniają w większości przypadków urządzenia nie tylko ergonomiczne i łatwe w obsłudze, ale również atrakcyjne pod kątem wizualnym. Nowoczesny duży dziurkacz biurowy oferowany jest w szerokiej palecie kolorystycznej, dzięki czemu bez problemu możemy wybrać taki, który idealnie wkomponuje się w wystrój miejsca pracy czy domowego biura. Doskonały design to jednak nie wszystko.
Duże znaczenie podczas pracy z dziurkaczem ma format, jaki możemy za jego pomocą przedziurkować. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia, które zapewniają obsługę zarówno w poziomie, jak i pionie, od niewielkich formatów (np. A6), po te większe, jak np. A3. Aby możliwe było regularne i identyczne rozmieszczenie dziurek, co pozwoli na idealne dopasowanie kartek do segregatora ringowego, niezbędna jest w urządzeniu podziałka, będąca zazwyczaj stałym elementem dziurkaczy.
Standardowe dziurkacze biurowe dostępne obecnie na rynku są w stanie przebić na raz od kilku do nawet kilkudziesięciu kartek papieru kancelaryjnego. Z kolei profesjonalne urządzenia introligatorskie z łatwością dziurkują nawet kilkaset arkuszy jednocześnie.
Dziurkacz na 100 kartek posiada ruchome stemple z zaostrzonymi końcami, które z łatwością wycinają w pliku kartek otwory zazwyczaj o okrągłym kształcie. W sprzedaży są również modele, które swym wyglądem oraz zasadą działania bardzo przypominają zszywacze stacjonarne. Nowoczesny dziurkacz duży jest w stanie przedziurawić nawet ponad 100 kartek za jednym razem, sprawiając tym samym, że praca biurowa staje się jeszcze efektywniejsza.