MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest bindownica i kiedy Ci się przyda?

2022-07-22
Czym jest bindownica i kiedy Ci się przyda?

Bindownica to urządzenie, które warto mieć w swoim biurze, niezależnie od tego, czy jest to mała przestrzeń wydzielona w domu czy też duża korporacja. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jak wielu sytuacjach może być Ci ona pomocna! Co to bindownica i do czego możesz jej używać? Przeczytaj artykuł!

Bindownica – co to jest i do czego służy?

Bindownica biurowa to sprzęt, który pozwala oprawić kartki, przez nawleczenie ich na grzebień zaciskowy lub połączyć je z okładką za pomocą kleju. Bindowanie jest więc formą chronienia i porządkowania różnego rodzaju dokumentów. Mając taki przyrząd pod ręką, już nigdy nie będziesz przeszukiwał stert dokumentów ani nie zalejesz kawą ważnej umowy. Jest to więc wręcz niezbędny element wyposażenia biura!

Rodzaje bindownicy

Wybierając taki sprzęt, musisz mieć na uwadze, że istnieją różne rodzaje bindownicy. To ważne, aby dopasować typ do swoich potrzeb i preferencji, ponieważ dzięki temu będziesz sięgać po nią częściej. Najtańszą, a zarazem najłatwiejsza w stosowaniu jest opcja plastikowa. Pozwala ona połączyć w całość nawet kilkaset stron, a okładki, które stosowane są przy tym typie sprzętu, są całkiem wytrzymałe. Jeśli jednak taka opcja Ci nie odpowiada, możesz wybrać bindownicę drutową, która łączy dokumenty znacznie solidniejszym grzebieniem, a przy tym według wielu osób sprawia, że dokumenty wyglądają bardziej profesjonalnie. Zależy Ci na tym, aby okładka była przyklejona do stron? Wybierz bindownicę termiczną, która sprawi, że wizualnie dokumenty będą przypominały książkę. Jest to jednak najmniej wytrzymała opcja, więc sprawdzi się raczej przy arkuszach, do których sięgasz rzadko, ale zależy Ci na ich estetycznym wyglądzie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze bindownicy biurowej?

Myślisz, że bindownica to sprzęt, który Ci się przyda? Pamiętaj, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka aspektów, m.in.

  • Ilość kartek, które może przedziurkować na raz – rozpiętość, jeśli chodzi o możliwości, jest spora. Zazwyczaj jest to od 10 do 100, ale zdarzają się i takie, które przedziurawią 300.
  • Sposób obsługi – ręczny, a więc przy użyciu dźwigni czy elektryczny, który jest bardzo wygodny, szczególnie przy częstym stosowaniu.
  • Materiał i sposób wykonania – ważne jest, aby sprzęt wykonany był z solidnego tworzywa, które nie połamie się przy pierwszym użyciu.
  • Cena – jeśli będziesz z niej korzystać okazjonalnie, wybierz ręczną wersję z plastikowymi okładkami. Na inne, droższe opcje, warto się zdecydować, jeśli używać będziesz bindownicy naprawdę często.

Bindownica w biurze – jakie akcesoria dobrać?

Warto też wspomnieć o akcesoriach, które musisz kupić, jeśli chcesz korzystać z bindownicy. Będą Ci potrzebne grzbiety, listwy i okładki. Są to elementy, bez których sprzęt nie będzie działał. Staraj się wybierać takie, które wykonano z solidnych materiałów, od producentów, którzy znani są z wysokiej jakości. Dzięki temu zadbasz o to, aby zebrane ze sobą dokumenty długo przetrwały w niezmienionej formie. Co ważne, możesz wybierać spośród wielu wariantów kolorystycznych, dzięki czemu bez trudu zorganizujesz sobie arkusze w sposób, który ułatwi ich odszukanie.

Do czego bindownica?

Bindownica zastosowanie znajduje w wielu różnych miejscach, nie tylko w biurach, w których trzeba zapanować nad stertami dokumentów. Takie urządzenie przyda się także nauczycielom lub wykładowcom, chcącym przygotować pomoce naukowe czy konspekty. Jest też powszechnie stosowana w drukarniach, punktach introligatorskich czy punktach ksero. W domu przyda się z pewnością uczniom i studentom, aby mogli zorganizować swoje notatki, a także rodzicom, którzy np. samodzielnie przygotowują kolorowanki dla dzieci lub chcą w jednym miejscu zgromadzić wszystkie prace.

Jak używać bindownicy?

Obsługa bindownicy jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy zebrać wszystkie kartki równo, w jedną całość. Następnie należy stworzyć przy pomocy bindownicy otwory przy krawędzi arkuszy, a później założyć na całość specjalne zaczepy przy grzbiecie. Ostatni krok to zwolnienie zabezpieczenia. I tyle! Dokumenty gotowe!

Teraz już wiesz, co to jest i jak działa bindownica. Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał wszystkie Twoje wątpliwości co do zasadności posiadania takiego urządzenia biurowego!

Polecane

pixel