MICHAŁ JANKOWSKI BIURONET Reviews with ekomi-pl.com
Darmowa dostawa od 299,99 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jest niezbędne do wykonywania precyzyjnych rysunków?

2022-09-14
Co jest niezbędne do wykonywania precyzyjnych rysunków?

Każdy artysta, również początkujący wie, jak niezwykle ważne w procesie twórczym są wysokiej jakości narzędzia. Nie tylko ułatwiają one pracę bądź naukę, ale sprawiają również, że ich efekty będą znacznie lepsze, a progres o wiele bardziej widoczny. Czy wiesz, jakie akcesoria malarskie sprawią, że Twoje obrazy nabiorą wyjątkowej głębi i wyrazu, a precyzyjne rysunki techniczne staną się o wiele bardziej czytelne i przejrzyste? Podpowiadamy!

Podstawowe materiały dla początkujących lekcji rysunku

Dobrej jakości akcesoria kreślarskie to absolutna podstawa zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rysowników. Przyczyniają się one nie tylko do osiągania widocznie lepszych rezultatów, ale również pozwalają o wiele szybciej dostrzec progres bądź ewentualne błędy, czy uchybienia. Dzięki ich precyzji możliwe jest o wiele szybsze wyłapanie nierówności, które są absolutnie niedopuszczalne podczas tworzenia projektów i planów technicznych. Profesjonalne przybory kreślarskie, choć nieco droższe od tanich, sieciowych odpowiedników sprawiają, że każdy projekt, nawet początkującego rysownika wygląda o wiele korzystniej i znacznie lepiej się z nimi pracuje, dzięki czemu trudniej o zniechęcenie się podczas nauki.

Papier i szkicownik

Doskonałym wyborem, zwłaszcza dla osób początkujących będzie sięgnięcie po szkicowniki. Nie tylko uporządkują one prace, ale również pozwolą na bieżąco monitorować swoje postępy, dzięki którym o wiele łatwiej będzie nam się zmobilizować do dalszej pracy nad swoim warsztatem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się te wyposażone w blok rysunkowy lub blok techniczny niż standardowe kartki z papieru kredowego. Papier kredowy cechuje się wysoką śliskością i małą nasiąkliwością, przez którą zarówno ołówki, jak i tusz kreślarski mogą się rozmazywać, psując cały efekt naszej pracy.

Ołówki do rysowania

Bez względu na to, czy planujemy rozpocząć naukę rysunku artystycznego, czy też w planach mamy tworzyć precyzyjne rysunki techniczne, absolutną podstawę stanowią właściwie dobrane ołówki o różnej twardości. Aby ułatwić nam wybór właściwego egzemplarza, producenci ołówków umieszczają na nich międzynarodowe oznaczenia, które definiują ich poziom twardości H oraz B. Ołówki z oznaczeniem B ze względu na swoją miękkość, są polecane do rysunku artystycznego. Z kolei precyzyjne rysunki techniczne lepiej wykonywać ołówkami z oznaczeniem H, ponieważ są one twardsze, znacznie bardziej precyzyjne i zdecydowanie mniej się rozmazują, co jest cechą niezwykle ważną w przypadku drobnych detali.

Gumka do mazania i temperówki

Ponieważ nie ma prób bez błędów, podstawowe przybory do rysunków technicznych powinny uwzględniać również dobrej jakości gumkę do mazania oraz ostrą temperówkę. Najlepszym wyborem będzie zakup gumki chlebowej, ponieważ ma ona zdolność do przyczepiania grafitu i nie zmniejsza się w miarę korzystania z niej. Aby odzyskała swoje właściwości, wystarczy umyć ją w zimnej wodzie. Ostra temperówka z kolei zapobiega strzępieniu się grafitu i pozwoli osiągnąć ostry i bardziej precyzyjny szpic niż tanie, sieciowe odpowiedniki.

Narzędzia do pracy dla doświadczonych techników

W miarę zdobywania nowych umiejętności, a także rozwijania swojego warsztatu, konieczne będzie zainwestowanie w przyrządy kreślarskie do rysunków technicznych dla profesjonalistów jak m.in. rapidograf, czy krzywiki kreślarskie. Ponownie, wysoka jakość odgrywa rolę kluczową, ze względu na swoją dokładność, wysoki standard wykonania i funkcjonalność. Niestety, choć oczywiście nie jest to regułą, zdarza się, że wątpliwej jakości akcesoria kreślarskie wykonywane są mniej starannie i drobiazgowo, przez co cała praca traci na precyzji.

Niezbędne w pracy projektanta przyrządy kreślarskie do rysunków technicznych to również takie przybory geometryczne jak:

Jak powinno być wyposażona pracownia kreślarska?

Jeśli planujemy urządzić profesjonalną pracownię kreślarską np. w zaciszu własnego domu, same przyrządy kreślarskie do rysunków technicznych mogą okazać się niewystarczające. Niezbędna będzie inwestycja w akcesoria, które nie tylko ułatwią nam pracę, ale również zadbają o nasze zdrowie i właściwą pozycję ciała. Pierwszym zakupem powinna być zatem deska kreślarska.

Nie tylko zajmuje stosunkowo mało miejsca, ale również pozwala na drobne modyfikacje ułożenia jak np. zmiana kąta nachylenia. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zakup deski kreślarskiej nie jest możliwy, elementem obowiązkowym będzie dobra lampka na biurko. Najlepsze modele do wielogodzinnej pracy powinny być wyposażone w energooszczędne żarówki imitujące biel światła dziennego, z możliwością regulacji wysokości, a także kąta padania światła.

Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z profesjonalnym rysunkiem technicznym, czy zajmujesz się nim zawodowo, wysokiej jakości sprzęt kreślarski zadba o precyzję i drobiazgowość Twoich projektów. Postaw na wysoką jakość i ciesz się najlepszymi efektami swojej pracy!

Polecane

pixel